For an ideal battery (r = 0 ), closing the switch in (Figure 1) does not affect
ID: 1536979 • Letter: F
Question
For an ideal battery (r = 0 ), closing the switch in (Figure 1) does not affect the brightness of bulb A. In practice, bulb A dims just a little when the switch closes. To see why, assume that the 1.50 V battery has an internal resistance r = 0.60 and that the resistance of a glowing bulb is R = 6.00 . 1- What is the current through bulb A when the switch is open? 2-What is the current through bulb A after the switch has closed? 3- By what percent does the current through A change when the switch is closed? CO
COExplanation / Answer
a)
when switch is open
Rtotal = total resistance of the circuit = r + R
E = total Voltage
i = current in the circuit = current in the bulb
using ohm's law
E = i (R + r)
i = E/(R + r) = 1.5 /(6 + 0.6) = 0.23 A
2)
when switch is closed
two bulbs are in parallel and their combination is given as
R' = R x R /(R + R) = R/2
Rtotal = total resistance = R/2 + r
i = current coming from the battery
using ohm's law
E = i Rtotal
1.5 = i (6/2 + 0.6)
i = 0.42 A
V = Voltage across the bulb A = i R' = iR/2 = 0.42 x 6/2 = 1.26 volts
ia = current in bulb A = V/R = 1.26/6 = 0.21 A
since the current has dropped , the bulb gets dimmer
3)
%age change = (0.23 - 0.21) x 100 /(0.23) = 8.7%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.