One component of a magnetic field has a magnitude of 0.062 T and points along th
ID: 1536776 • Letter: O
Question
One component of a magnetic field has a magnitude of 0.062 T and points along the +x axis, while the other component has a magnitude of 0.030 T and points along the -y axis. A particle carrying a charge of +5.00 × 10^-5 C is moving along the +z axis at a speed of 5.40 × 10^3 m/s.
(a) Find the magnitude of the net magnetic force that acts on the particle?
(b) Determine the angle that the net force makes with respect to the +x axis?
Explanation / Answer
here,
the magnetic feild , B = 0.062 T i - 0.03 T j
q = 5 * 10^-5 C
v = 5400 m/s k
a)
the magnetic force , F = q * ( v X B)
F = 5 * 10^-5 * ( 5400 k X (0.062 T i - 0.03 T j ))
F = 0.01674 j + 0.0081 i
the magnitude of force , |F| = sqrt(0.01674^2 + 0.0081^2)
|F| = 1.86 * 10^-2 N
b)
the angle , theta = arctan(0.01674/0.0081)
theta = 64.2 degree counterclocwise from +x axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.