An event occurs at x = 100m, and lasted for t = 5.0 mu s in one frame of referen
ID: 1536597 • Letter: A
Question
An event occurs at x = 100m, and lasted for t = 5.0 mu s in one frame of reference. Another frame is moving at 0.995c in the negative x direction. The origins coincide at t = 0 and clocks in the second frame are zeroed when the origins coincide. What is the coordinate and duration of the event in the second frame are? Star A is moving away from us (along the x-axis) at a speed of 0.8 c. Star B is moving away from us in the opposite direction (also along x-axis) at a speed of 0.4c. The speed star A as measured by an observer on star B is:Explanation / Answer
Q3.
x coordinate of the even in second frame=-100*sqrt(1-(v/c)^2)
=-100*sqrt(1-0.995^2)=-9.9875 m
time duration=5 us/sqrt(1-0.995^2)=50.063 us
Q4.
velocity of A w.r.t. stationary observer
=Vao=0.8c
velocity of B w.r.t. stationary observer=Vbo=-0.4*c
then using relative velocity in relativity concept:
velocity of A w.r.t B
=(Vao+Vbo)/(1+(Vao*Vbo/c^2))
=(0.8*c-0.4*c)/(1-0.8*0.4)
=0.58824*c
hence for an onserver at B, A will appear to move at 0.58824*c speed.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.