Tom enlists the help of his friend John to move his car. They apply forces to th
ID: 1536354 • Letter: T
Question
Tom enlists the help of his friend John to move his car. They apply forces to the car as shown in the diagram. Here |F_1| = 427 N, |F_2| = 345 N and friction is negligible. Mass of the car = 3.50 x 10^3 kg, theta_1 = 12.0 degree, and theta_2 = 25.0 degree. The diagram below shows the top view of the car which is in the x-z plane (horizontal plane). Find the resultant force exerted on the car. (Express your answer in vector notation.) What is the acceleration of the car? (Express your answer in vector notation.)Explanation / Answer
here,
F1 = 427 N * ( cos(theta) i + sin(theta1) k)
F1 = 417.7 N i + 88.8 N k
F2 = 345 * ( cos(theta2) i - sin(theta2) k) N
F2 = 312.7 N i - 145.8 N k
the resultant force , F = F1 + F2
F = 730.4 N i - 57 N k
|F| = sqrt(730.4^2 + 57^2)
|F| = 732.6 N
b)
the accelration , a = |F| /m
a = 732.6 /3500
a = 0.21 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.