The pole vault landing pad at an Olympic competition contains what is essentiall
ID: 1536198 • Letter: T
Question
The pole vault landing pad at an Olympic competition contains what is essentially a bag of air that compresses from its "resting" height of 1.4 m down to 0.3 m as the vaulter is slowed to a stop.
(a) What is the time interval during which a vaulter who has just cleared a height of 5.9 m slows to a stop?
s
(b) What is the time interval if instead the vaulter is brought to rest by a 18.0-cm layer of sawdust that compresses to 4.8 cm when he lands?
ms
(c) Qualitatively discuss the difference in average force the vaulter experiences from the two different landing pads. That is, which landing pad would exert the least force on the vaulter and why?
Explanation / Answer
a) speed of the person just before before touching the bag
u = sqrt(2*g*h)
= sqrt(2*9.8*5.9)
= 10.75 m/s
let a is the acceleration of the body.
use, v^2 - u^2 = 2*a*d
a = (v^2 - u^2)/(2*d)
= (0^2 - 10.75^2)/(2*(1.4-0.3))
= -52.5 m/s^2
time taken, t = (v - u)/a
= (0 - 10.75)/(-52.5)
= 0.205 m/s^2 <<<<<<<---------Answer
b)
let a is the acceleration of the body in this case
use, v^2 - u^2 = 2*a*d
a = (v^2 - u^2)/(2*d)
= (0^2 - 10.75^2)/(2*(0.18 - 0.048))
= -438 m/s^2
time taken, t = (v - u)/a
= (0 - 10.75)/(-438)
= 0.0245 m/s^2 <<<<<<<---------Answer
c) the first one exert least force on the vaulter.
because, acceleration of vaulter is smaller in that case.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.