Wed 11:27 PM ome File Edit View History Bookmarks People Window Help stream-tv2.
ID: 1535878 • Letter: W
Question
Wed 11:27 PM ome File Edit View History Bookmarks People Window Help stream-tv2.la x Home I Howdy x M need access to web ass x WA 201 Lab3 circular Mo x 1: Miracle Mattress 34 P x a Osama Bin Laden's Son Secure https: llwwwwebassign.net/web/Student/Assignment-Responses/last?dep 15493398 My Notes o Ask O 6.67110 points I Previous Answers TAMUColPhysMechL1 3.PoST003 A small object of mass m 0.200 kg moves with constant speed in a horizontal circle on the end of a light string that has length I 0.600 m, as shown in the sketch string makes a constant angle of 0- 30.0° with the vertical. path (a) What is the tension in the string? 2.26 N v (b) What is the magnitude of the acceleration of the mass as it moves in its circular path? (e) What is the period of the motion, the time its takes the ball to complete one revolution? 1.45 s uForce and Acceleration in ciroular MotionExplanation / Answer
Along the string, a = g/cos = 9.8/cos30° = 11.32 m/s²
Tension T = m*a = 2.26 N
As noted above, a = 11.96 m/s²
R = Lsin = 0.60*sin30° = 0.3 m
Period T = 2/[g*tan/R] = 1.45 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.