A Ferris wheel that rotates 5 times each minute and has a diameter of 20 m. What
ID: 1535617 • Letter: A
Question
A Ferris wheel that rotates 5 times each minute and has a diameter of 20 m. What is the centripetal acceleration of a rider? The acceleration due to gravity is 9.8 m/s 2 . Answer in units of m/s 2 .
(part 2 of 4) 5.0 points What force does the seat exert on a 62 kg rider at the lowest point of the ride? Answer in units of N.
(part 3 of 4) What force does the seat exert on a 62 kg rider at the highest point of the ride? Answer in units of N.
(part 4 of 4)What force (magnitude) does the seat exert on a rider when the rider is halfway between top and bottom? Answer in units of N.
Explanation / Answer
d = 20 m , r = 10 m ,
1) Time period T = 60/5 = 12 s
centripetal acceleration a = rw^2 = r(2pi/T)^2
a = 10*(2*3.14/12)^2
a = 2.74 m/s^2
2) m = 62 kg
net force along vertical direction at the bottom point
T - mg= ma
T = 62(2.74+9.8)
T = 777.48 N
3) net force along vertical direction at the top point
T -mg = -ma
T = 62(-2.74+9.8)
T = 437.72 N
(4) Net force along verticla direction
T -mg = 0
T = 62*9.8
T = 607.6 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.