An airplane pulls a 27 kg banner on a cable as depicted in the figure below. Whe
ID: 1535274 • Letter: A
Question
An airplane pulls a 27 kg banner on a cable as depicted in the figure below. When the plane has a constant cruising velocity the cable makes an angle of = 30°.
(a) What is the drag force exerted on the banner by the air?
___________N
(b) The weather changes abruptly and the pilot finds herself in a 20 minute rain storm. After the storm she finds that the cable now makes an angle of water = 39°. Assuming the velocity and drag force are the same after the storm, what is the mass of the water absorbed by the banner's fabric during the storm?
__________ kg
I put 529 N and 34 kg and it was incorrect.
Reasoning and RelationshipsExplanation / Answer
tantheta = Fg/Fd
Fd = Fg/tan30
drag force Fd = 27*9.8/tan30 = 458.3 N <<<<=====answer
++++++++++++++++++
(b)
tan39 = Fg/Fd
Fg = Fd*tan39
(mbanner + mwater)*g = Fd*tan39
(27+mwater)*9.8 = 458.3*tan39
mwater = 10.87 kg <<<<===answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.