The radius of circular electron orbits in the Bohr model of the hydrogen atom ar
ID: 1535241 • Letter: T
Question
The radius of circular electron orbits in the Bohr model of the hydrogen atom are given by (5.29 1011 m)n2, where n is the electron's energy level (see figure below). The speed of the electron in each energy level is (c/137n), where c = 3 108 m/s is the speed of light in vacuum.
(a) What is the centripetal acceleration of an electron in the ground state
(n = 1)
of the Bohr hydrogen atom?
(b) What are the magnitude and direction of the centripetal force acting on an electron in the ground state?
(c) What are the magnitude and direction of the centripetal force acting on an electron in the
n = 2
excited state?
magnitude m/s2 direction ---Select--- inward outward clockwise counterclockwise :a n=l/ n=2Explanation / Answer
a)
r = 5.29 1011 /n2
v = c/(137n)
at n = 1
r1 = 5.29 1011
v1 = (3 x 108)/(137) = 2.19 x 108 m/s
centripetal acceleration is given as
a1 = v12/r1 = (2.19 x 108 )2/(5.29 1011) = 9.1 x 1026 m/s2
direction : inward
b)
F1 = ma1 = (9.1 x 10-31) (9.1 x 1026) = 0.00083 N
direction : inward
c)
r = 5.29 1011 /n2
v = c/(137n)
at n = 2
r2 = 5.29 1011/4 = 1.32 1011
v2 = (3 x 108)/(137 x 2) = 1.095 x 108 m/s
centripetal acceleration is given as
a2 = v22/r2 = (1.095 x 108 )2/(1.32 1011) = 9.1 x 1026 m/s2
direction : inward
F2 = ma2 = (9.1 x 10-31) (9.1 x 1026) = 0.00083 N
direction : inward
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.