A person riding in the back of a pickup truck traveling at 70 km/h on a straight
ID: 1534702 • Letter: A
Question
A person riding in the back of a pickup truck traveling at 70 km/h on a straight, level road throws a ball with a speed of 10 km/h relative to the truck in the direction of the truck's motion. What is the velocity of the ball relative to a stationary observer by the side of the road? Express your answer as a whole number. v_b0 = km/h What is the velocity of the ball relative to the driver of a car moving in the same direction as the truck at a speed of 90 km/h ? Express your answer as a whole number. v_bt = km/hExplanation / Answer
a) Velocity of ball relative to stationary observer
v = 70 + 10
vbo= 80 km/h
b) Velocity of ball relative to the driver
vbt = 90 - 80
vbt = 10 km/h
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.