Home I Student: kenzie price knights Class Management 3Begin Date: 272017 3000 P
ID: 1534089 • Letter: H
Question
Home I Student: kenzie price knights Class Management 3Begin Date: 272017 3000 PM-Due Date: 7 11:5900 PM End Date: 5/5/2017 12:00:00 AM (5%)Problem 9: The average television is said to be on 6 bours per day. calculate the yearly cost of electricity, in bilions of dollars, required to averages 125 Wand the cost of electricity averages 10.5 cents/kWh, ate 100 million TVs, assuming their power consumption cotano asino acoso oDegrees Radians 1 give upd for a dedaction per feedback. eat this problem with wait convenians but make understand what a kilowatt lwer is MacBook AExplanation / Answer
Given
the no of televisions are 100 million = 100*10^6
each tv coan consume on average power is 125 W that is 125 J/s
in one hour it can consume 125*3600 = 450000 J/h
if tv works for 6 hours per day it can consume energy = 450000*6 J = 2700000 J = 0.75 kWh
per year a tv can consume 0.75*365 = 273.75 kWh energy
given that 1 kWh energy costs 10.5 cents = 0.105 dollors, so
each tv in one year can consume the power of electricity cost is = 273.75*0.105 dollors = 28.74375 dollors
now the no of Tv are 100*10^6 , consumed electricity cost is = 28.74375*100*10^6 dollors = 2874375000 dollors = 2.874375*10^9 dollors
so the final cost of consumption of 10 million tvs in a year = 2.874375 billion dollors
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.