A uniform electric field of magnitude 3.8×10 5 N/C points in the positive x dire
ID: 1534031 • Letter: A
Question
A uniform electric field of magnitude 3.8×105 N/C points in the positive x direction.
Part A) Find the change in electric potential between the origin and the point (0, 6.0 m). Express your answer using one significant figure. Delta V = ___ V
Part B) Find the change in electric potential between the origin and the point (6.0 m, 0). Express your answer using two significant figures. Delta V = ___ V
Part C) Find the change in electric potential between the origin and the point (6.0 m, 6.0 m). Express your answer using two significant figures. Delta V = ___ V
Explanation / Answer
as electric field is directed along +ve x axis, potential change will only occur along +ve x axis.
change in potential=electric field*distance
part A:
distance along +ve x axis=0
so change in potential 0 V
part B:
change in distance along +ve x axis=6 m
change in potential=3.8*10^5*6= 2280000 volts
in two significant figures, answer=2.3*10^6 volts
part C:
change in distance along +ve x axis=6 m
change in potential=3.8*10^5*6= 2280000 volts
in two significant figures, answer=2.3*10^6 volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.