A NaCl molecule is a dipole composed of a positively charged Na atom and a negat
ID: 1533990 • Letter: A
Question
A NaCl molecule is a dipole composed of a positively charged Na atom and a negatively charged Cl atom. Assume that the bond distance in the ground state of this molecule is about 2.8 Angstroms.
1.What is the magnitude of the electric field midway between the Na and Cl atoms? Express your answer in units of MV/m (1x106 V/m).
MV/m
In what direction does the field point at this location?
Correct: toward the Cl atom
Incorrect toward the Na atom
Incorrect none of the above
3.What is the force of attraction between the Na and Cl atoms? Express your answer in units of Newtons and in units of eV/Angstrom.
N
eV/A
Explanation / Answer
(a)
electric field is,
e = 2*k*e / (r/2)^2
e = 2*9*10^9*1.6*10^(-19) / (1.4*10^(-10))^2
e = 146938.77 MV/m
(b)
direction = toward the Cl atom.
(c)
F = k*e^2 / r^2
F = 23.5*10^(-9) N
F = 37.61*10^(-38) eV/A
answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.