PLEASE ANSWER ALL QUESTIONS PLEASE.THANK YOU An electron is initially at rest at
ID: 1533974 • Letter: P
Question
PLEASE ANSWER ALL QUESTIONS PLEASE.THANK YOU
An electron is initially at rest at point B.
1.What is the magnitude of the force on the electron due to the electric field? N Submit Answer Tries 0/4
2.What is the work done by the electric field on the electron after it has moved a distance of 5 cm from point B to point A? J Submit Answer Tries 0/4
3.What is the kinetic energy of the electron at point A? J Submit Answer Tries 0/4
4.What is the kinetic energy of the electron at this instant measured in eV? eV Submit Answer Tries 0/4
Explanation / Answer
The electric field of strength E = 2700 N/C
1. magnitude force = q * E
= 1.6*10^-19 * 2700
= 4.32*10^-16 N
2. work done = force * distance
= 4.32*10^-16 N * 0.05 m
= 2.16*10^-17 Nm
3. work done = kinetic energy(KE)
the work done on the particle increases its kinetic energy
thus KE = 2.16*10^-17 J
4. The kinetic energy of the electron at this instant measured in eV is
1 J = 6.24*10^18 eV
KE in eV = 2.16*10^-17 * 6.24*10^18
KE in eV = 134.784 eV
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.