To apply Problem-solving Strategy 18.1 calculation of potential. Three point cha
ID: 1533916 • Letter: T
Question
To apply Problem-solving Strategy 18.1 calculation of potential. Three point charges with values q_1 = 8.00 nC, q_2 = 3.00 nC, and q_3 = 7.00 nC are placed on three consecutive corners of a square whose side measures s = 2.00 m. Point A lies at the fourth corner of the square diagonally across from q_2. Point B lies at the center of the square. What are the values of the electric potential at point A and at point B? How much energy (supplied as work) is required to move a test charge q_4 = 2.00 nC from point A to point B? Assume the zero of electric potential is chosen to be at infinity.Explanation / Answer
distance of A from q1=distance of from q3=2 m
distance of A from q2=sqrt(2)*2=2.8284 m
so potential at at A=(k*q1/2)+(k*q3/2)+(k*q2/2.8284)
where k=coloumb's constant=9*10^9
then potential at A=(9*10^9*8*10^(-9)/2)+(9*10^9*7*10^(-9)/2)+(9*10^9*3*10^(-9)/2.8284)=77.046 volts
hence Va=77.046 volts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.