Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Three very large charged metal plates are arranged as shown. The radius of each

ID: 1533804 • Letter: T

Question

Three very large charged metal plates are arranged as shown. The radius of each plate is 4 meters, and each plate is w = 0.05 mm thick. The separation d_1 is 7 mm, and the separation d_2 is 4 mm. Each plate has a tiny hole in it, so it is possible for a small charged particle to pass through all the plates. You are able to adjust the apparatus by varying the electric field in the region between location D and location F. You need to adjust this setting so that a fast moving electron moving to the right, entering at location A, will have lost exactly 5.6e-18 joules of kinetic energy by the time it reaches location G. Using a voltmeter, you find that the potential difference V_C - V_B = -15 volts. Consider the system of (electron + plates). Neglecting the small amount of work done by the gravitational force on the electron, during this process (electron going from A to G): delta K + delta U = joules What is the change in potential energy for the system during this process? delta U = joules V_G - V_A = volts V_F - V_D = volts What is the magnitude of the electric field in the region between location D and location F? |vector E| = V/m What is the direction of the electric field in this region?

Explanation / Answer

a) K + U = Zero

b) U = 5.6*10^-18 J

c) VG - VA = -35 V

d) VF - VD = -35 + 15 = -20 V

e) Electric field = E = 20/0.004 = 5000 V/m (Right)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote