A solid metallic sphere with a radius of 0.18 m carries a certain amount of char
ID: 1533622 • Letter: A
Question
A solid metallic sphere with a radius of 0.18 m carries a certain amount of charge. At a point with a distance of 0.20 m from the center of the sphere, the electric field has a magnitude of 500 N/C and is direction of 0.16 m from the center of the sphere (in N/C). 500 times 20/0.16 500 times 20^2/0.16^2 500 times 20^2/0.18^2 500 times 20^2/0.18 0 A 12-mF capacitor and a 6-mF capacitor are connected together as shown. What is the equivalent capacitance of the two capacitors as a unit? C_aq = 18 mF C_aq = 9 mF C_aq = 6 mF C_aq = 4 mF C_aq = 2 mF A 12-mF capacitor and a 6-mF capacitor are connected together as shown. If the charge on the 12-mF capacitor is 24 microcoulombs (24 mC), what is the charge on the 6-mF capacitor? 48 mC 36 mC 24 mC 12 mC 6 mC Points A [at (3, 6)m] and B [at (8, -3)m] are in a region where the electric field is uniform and given by E = 12i N/C. What is the electric potential difference V_A - V_B? +60 V -60 V + 80 V -80 V +50 VExplanation / Answer
Q5.metallic sphere is conducting in nature and electric field inside a conductor is zero.
hence option e is correct.
Q6. 12 mF and 6 mF are connected in parallel.
equivalent capacitance=12 mF + 6 mF=18 mF
hence option A is correct.
Q7. charge on capacitors connected in series is same
so charge on 6 mF capacitor is 24 uC
hence option C is correct.
Q18. Va-Vb=integration of (E.dl) from A to B
here E=12 i
dl=dx i+dy j
then Va-Vb=integration of (12*dx) from x=3 to x=8
=12*(8-3)=60 volts
so option A is correct.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.