A NASA satellite has just observed an asteroid that is on a collision course wit
ID: 1533448 • Letter: A
Question
A NASA satellite has just observed an asteroid that is on a collision course with the Earth. The asteroid has an estimated mass, based on its size, of 5×109kg. It is approaching the Earth on a head-on course with a velocity of 860 m/s relative to the Earth and is now 6.0×106 km away.
Part A
With what speed will it hit the Earth's surface, neglecting friction with the atmosphere?
Express your answer using two significant figures.
A NASA satellite has just observed an asteroid that is on a collision course with the Earth. The asteroid has an estimated mass, based on its size, of 5×109kg. It is approaching the Earth on a head-on course with a velocity of 860 m/s relative to the Earth and is now 6.0×106 km away.
Part A
With what speed will it hit the Earth's surface, neglecting friction with the atmosphere?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
Given,
m = 5 x 109 kg ; v1 = 860 m/s ; r1 = 6 x 106 km = 6 x 109 m
The collision will happen at r2 = radius of earth = 6.37 x 106 m
Let v2 be the speed with which it collides.
We know from energy conservation:
KEi + Ui = KEf + Uf
KEf = KEi - Uf + Ui
1/2 m v22 = 1/2 m v12 - (- GMm/r2) + (-GMm/r1)
On simplifying and solving for v2 we get:
v2 = sqrt [ v12 + 2 GM(1/r2 - 1/r1)]
v2 = sqrt [ 860 x 860 + 2 x 6.67 x 10^-11 x 6 x 10^24 (1/ 6.37 x 10^6 m - 1/ 4 x 10^9 m) ]
v2 = 1.12 x 10^4 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.