Determine the total charge that this battery is capable of providing. What maxim
ID: 1533391 • Letter: D
Question
Determine the total charge that this battery is capable of providing. What maximum current does this battery provide in 30 minutes? Consider a copper wire with a diameter of 1 4 7 mm. What is the drift speed of the electrons in the copper wire when a current of 15.0 A flows through it? Assume that each copper atom contributes one free electron to the metal The density of copper Is 8.92 g/cm^3. m/s How does this drift speed compare to the random rms speed of an electron at 20 0 degree C?. To make this comparison, determine the random rms speed of an electron at 20.0 degree C using the ideal gas model and find the ratio of the two speeds. v_rms/v_d =Explanation / Answer
v = I/(neA)
volume = A*L
A= area of cross section = pi*r^2
r = radius = d/2 = 0.735 mm
d = diameter = 1.47 mm =
n = N*D/M
N = avagadro number = 6.023*10^23
D = density
M = atomic mass
drift speed v = IM/(N*D*e*A)
vd = (15*0.029)/(6.023*10^23*8920*1.6*10^-19*pi*(0.735*10^-3)^2)
vd = 2.98*10^-4 m/s <<<=======answer
(b)
Vrms = sqrt(3RT/M)
Vrms = sqrt(3*8.314*293/0.029)
Vrms = 502 m/s
Vrms/Vd = 502/(2.98*10^-4) = 168.4*10^4 <<<<=======answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.