The electron beam inside an old television picture tube is 0.40 mm in diameter a
ID: 1532966 • Letter: T
Question
The electron beam inside an old television picture tube is 0.40 mm in diameter and carries a current of 50 mu A. This electron beam impinges on the inside of the picture tube screen. The electrons move with a velocity of 3.2 times 10^7 m/s. What electric field strength is needed to accelerate electrons from rest to this velocity In a distance of 5.0 mm? Express your answer with the appropriate units. Each electron transfers its kinetic energy to the picture tube screen upon impact. What is the power delivered to the screen by the electron beam? Express your answer with the appropriate units.Explanation / Answer
C)
accelaration is a = F/m = q*E/m
Electric field strength is E = a*m/q =
initial speed is Vo = 0 m/sec
final speed is V = 3.2*10^7 m/sec
distance travelled is S = 5*10^-3 m
Using Kinematic equation
V^2 - Vo^2 = 2*a*S
(3.2*10^7)^2 - 0^2 = 2*a*5*10^-3
a = 1.024*10^17 m/s^2
then E = a*m/q = (1.024*10^17)*9.11*10^-31/(1.6*10^-19) = 5.83*10^5 V/m
D) P = V*I = E*l*I = 5.83*10^5*0.4*10^-3*50*10^-6 = 0.01166 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.