A point charge has a charge 0.0065 C. At what distance from the point charge. It
ID: 1532807 • Letter: A
Question
A point charge has a charge 0.0065 C. At what distance from the point charge. It the electric potential 14.s v? a. 3.561E + 06 m b. 4.682 E + 06 m c. 4.644 E + 06 m d. 4.034E + 06 m e. 4.846E + 06 m f. 4.058E + 06m A capacitor has a capacitance of 17.8.muF. What amount of charge must be placed on each of its plates to make the potential difference between its plates equal to 28.9 Volts? a. 348.1. mu C b. 287 mu C c.882.9 mu C d. 647.8 mu C e. 514.4 mu C f. 731.4 mu C What is the capacitance of a parallel-plate capacitor with area 2.6.dm^2 if the separation between the plates is 0.68.m? Then suppose a dielectric with constant 4.6 is placed between the plates of the capacitor. What is the resulting capacitance. Use _0 = 8.85 E -12_C^2/N.m^2 Original Capacitance a. 0.3384_pF b. 02829_pF c. 0.3446_pF d. 03536_pF e. 0.2618_pF f. 0.2255_pF Capacitance with Dielectric a. 1.585_pF b. 1.204_pF c.1.557_pF d. 1.627_pF e. 1.301_pF f. 1.037_pF Find the energy stored in a 555 nF capacitor that is connected to a 1.3 V battery 10. a. 5165E-07 J b, 3.529E-07 J c. 4.690E -07 J d. 5.833E -07 J e. 3.948E - 07J f. 5.489E -07 JExplanation / Answer
6) d. 4.034E+06 m
use, V = k*q/d
==> d = k*q/v
= 9*10^9*0.0065/14.5
= 4.034*10^6 m
7) e) 514.4 micro C
use, Q = C*V
= 17.8*28.9
= 514.4 micro C
8) a. 0.3384 pF
C = A*epsilon/d
= 2.6*10^-2*8.854*10^-12/0.68
= 0.3384*10^-12 F
= 0.3384 pF
9) c. 1.557 pF
C' = k*C
= 4.6*0.3384
= 1.557 pF
10) c. 4.69E-07 J
U = (1/2)*C*V^2
= (1/2)*555*10^-9*1.3^2
= 4.69*10^-7 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.