The member is subjected to a force of F = 6 kN. If theta = 45^degree, determine
ID: 1532767 • Letter: T
Question
The member is subjected to a force of F = 6 kN. If theta = 45^degree, determine the moment produced by F about point A. Determine the angle theta (0^degree lessthanorequalto theta lessthanorequalto 180^degree of the force F so that it produces a maximum moment and a minimum moment about point A. Also, what arc the magnitudes of these maximum and minimum moments? Determine the moment produced by the force F about point A in terms of the angle theta. Plot the graph of M_A versus. theta where 0^degree lessthanorequalto theta lessthanorequalto 180^degree.Explanation / Answer
4-11
force , F = 6 kN
F = 6000 N
for the moment of force about A
moment of force = 6 * cos(45) * 6 - 2 * 1.5 * 6 * sin(45)
moment of force = 12.733 kN.m
the moment of force about A is 12.733 kN.m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.