At the instant shown the magnitude of the airplane\'s velocity is 135 m/s, its t
ID: 1531963 • Letter: A
Question
At the instant shown the magnitude of the airplane's velocity is 135 m/s, its tangential component of acceleration is a_s = -4 m/s^2 and the rate of change of its path angle is d theta/dt = 4/s. What is the airplane's velocity in terms of normal and tangential components? Enter your answers separated by a comma What is the airplane's acceleration in terms of normal and tangential components? Enter your answers separated by a comma. What is the instantaneous radius of curvature of the airplane's path?Explanation / Answer
A)V = 135 m/s
B)a = dv/dt + Vt x d(theta)/dt
a = 0 + 0.069 x 135 = 9.32 m/s^2
Hence, a = 9.32 m/s^2
C)we know that, centripital acc is:
a = v^2/R => R = v^2/a
R = 135^2/9.32 = 1955.48 m
Hence, R = 1955.47 m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.