5) A proton is placed in a uniform electric field of 2.75 x 103 N/C. Calculate t
ID: 1531952 • Letter: 5
Question
5) A proton is placed in a uniform electric field of 2.75 x 103 N/C. Calculate the following: magnitude of the electric force exerted on the proton; i) the proton's resultant acceleration; and iii the speed of the proton, 1 usec after being released in the field, assuming it starts from rest. a F(p) 4.4 x 10-16 N, a(p) 2.63 x 10'' m/s2, v(p) 2.63 x 105 m/s; b) F(p) 20 x 10 18 N, a(p) 1.2 x 1010 m/s2, v(p) 4 x 104 m/s c F(p) x 10-16 N, a(p) 4.8 x 10" m/s2, v(p) 2.63 x 105 m/s; or d) F(p) 1 20 x 10-19 N, a(p) 63 x 109 m/s2, v(p) 8 x 103 m/s.Explanation / Answer
as per chegg guidelines i can answer only one
5)E=2750 N/C
F=qE
=1.6 x 10-19*2750
=4400*10^-19 N
b)a=F/m
=4400*10^-19 /1.67 x 10-27
=2.6347*10^8 m/s^2
c)v=u+at
u=0
v=2.6347*10^8*10^-6
=263.4m/sec
option a is the answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.