This is a \"Simple free-fall\" Lab section that I am currently stuck on. We drop
ID: 1531613 • Letter: T
Question
This is a "Simple free-fall" Lab section that I am currently stuck on.
We drop a alluminum ball from a table height onto the sensor pad on the floor and we calculated the height of the table with the sensor pad and the result came out to be 85.6cm ±.1
We dropped it 17 times
The result are:
1 .3609 sec 10 .3430 sec
2 .3729 sec 11 .3363 sec
3 .3248 sec 12 .3638 sec
4 .4080 sec 13 .4195 sec
5 .4011 sec 14 .4204 sec
6 .4090 sec 15 .4089 sec
7 .4111 sec 16 .4112 sec
8 .4165 sec 17 .3787 sec
9 .4060 sec
Determine the Average drop time(which I calculated to be .3878 sec), determine max and min % uncertainty
Determine Average gravity, detemine max and min % uncertainty
The relative uncertainty in acceleration of gravity is (g/g) =2(g/t)+(y/y)
Also what do you think human reaction time has in this experiment?
Explanation / Answer
the Average drop time = (t1 + t2 + t3 + ... + t17)/17
= (.3609 + .3729 + .3248 + .. + .3787)/17
= 0.388 sec
max % uncertainty = (0.388 - 0.3248)/0.388
= 16.3 %
min % uncertainty = (0.388 - 0.3787)/0.388
= 2.4 %
average gravity = (2 * 0.856)/0.3882
= 11.37 m/s2
min % uncertainty = (0.2/9.8)
= 2 %
max % uncertainty = (1.57/9.8)
= 16 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.