An 11.0-W energy-efficient fluorescent lightbulb is designed to produce the same
ID: 1531339 • Letter: A
Question
An 11.0-W energy-efficient fluorescent lightbulb is designed to produce the same illumination as a conventional 40.0-W incandescent lightbulb. Assuming a cost of $0.120/kWh for energy from the electric company, how much money does the user of the energy-efficient bulb save during 120 h of use? A coil of Nichrome wire is 32.0 m long- The wire has a diameter of 0.430 mm and is at 20.0 degree C. If it carries a current of 0.560 A, what is the magnitude of the electric field in the wire? If it carries a current of 0.560 A, what is the power delivered to it? If the temperature is increased to 400 degree C and the potential difference across the wire remains constant, what is the power delivered?Explanation / Answer
Q10.
length=32 m
diameter=0.43 mm=43*10^(-5) m
radius=diameter/2=21.5*10^(-5) m
resistivity of nichrome=10^(-6)
then resistance of the wire=resistivity*length/area
=10^(-6)*32/(pi*radius^2)
=32*10^(-6)/(pi*(21.5*10^(-5))^2)=220.36 ohms
part a:
current=0.56 A
resistance=220.36 ohms
then potential difference=current*resistance=123.4 volts
then electric field=potential difference/radius=5.7395*10^5 N/C
part b:
current=0.56 A
power =current^2*resistance
=0.56^2*220.36=69.105 W
part c:
temperature coefficient of resistivty of ncihrome=0.0004
so resistance at 400 degree celcius=220.36*(1+0.0004*(400-20))=253.85 ohms
then power delivered=potential difference^2/resistance
=123.4^2/253.85=59.986 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.