I am trying to calculate the angular momentum of the planet Mars rotating around
ID: 1530863 • Letter: I
Question
I am trying to calculate the angular momentum of the planet Mars rotating around it's own axis
The mass of Mars = 6.42x10^23 kg and the radius is 3.39x10^6 meter
I am trying the use the formula L=I x W
where I is the moment of inertia and W is the angular speed. I = r2 x m (radius squared times the mass)
I have calculated the angular speed to 7.08x10-5 rad/s
Then L = r2 x m x W = (6.42x1023kg)2 x 6.42x1023 x 7.08x10-5 = 5.22x1032 kg x m x rad/s
In my problem I some alternatives option to mark, but my answer does not fit one of these. Have I maybe calculated angular speed wrong or am I using the wrong formula?
I would appreciate if someone could clarify this for me, also to calulate the angular speed given the rotation time of 24h 39min 35s
Explanation / Answer
mars will be aproximated as a solid sphere.
moment of inertia of a solid sphere is 0.4*mass*radius^2
=0.4*6.42*10^23*(3.39*10^6)^2=2.95117*10^36 kg.m^2
then L=moment of inertia*angular speed
=2.08943*10^32 kg.m.rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.