Sapling Learning A particle that carries a net charge of -59.8 UC is held in a r
ID: 1530769 • Letter: S
Question
Sapling Learning A particle that carries a net charge of -59.8 UC is held in a region of constant, uniform electric field. The electric field vector is oriented 25.2 clockwise from the vertical axis, as shown. If the magnitude of the electric field is 6.82 N/C, how much work by fieldas the particle is made to move a distance of d 0.156 m straight up? Incorrect. The angle involved n the work calculation should d represent the angle between Number the force and displacement u ectors. The force vector does 57.567 x 10 not poin in the same direction as the field. What is the potential difference between the particle's initial and final positions (Vi-V)? Number .96266 Previous Give Up & View solution a Try Again NextExplanation / Answer
Electric field along the vertical direction is E*cos(25.2) = 6.82*cos(25.2) = 6.17 N/C
Force along vertical direction is F = q*E*cos(theta) = 59.8*10^-6*6.17 = 3.68*10^-4 N along vertically downwards
Work done is W = -F*S = -3.68*10^-4*0.156 = -5.74*10^-5 J = -57.4*10^-6 J
Potential difference is Vf-Vi = -E*cos(theta)*d = -6.17*0.156 = -0.96252 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.