Now suppose that Mr. Baumgartner had been in a vacuum for the entire duration of
ID: 1530467 • Letter: N
Question
Now suppose that Mr. Baumgartner had been in a vacuum for the entire duration of his free fall. How long would it have taken for him to reach the ground from a starting height of 24.24 miles? He actually was in free fall for 4 minutes, 19 seconds. (That was not the total time it took for him to reach the ground, but it's the time it took before he opened his chute.) Had that all taken place in a vacuum, how fast would he have been moving at the end of that time, and how far would he have fallen? Compare these values to his top speed (844 miles per hour) and his original height above the ground.Explanation / Answer
a) We know that 1 mile = 1.609 km
so 24.24 miles = 39.010 km = 39010 m
now apply motion equation
s = ut + 1/2 at2
39010 = 0 * t + 1/2 * 9.8 * t2
t = 89.22 sec.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.