Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Answer the following questions based on the circuit in Fig. 8. When switches Si

ID: 1530383 • Letter: A

Question

Answer the following questions based on the circuit in Fig. 8. When switches Si and Si are open, the ammeter reading is 0.6 A and voltmeter reading is 2.4 V calculating: the resistance of the lamp; the resistance of R_1. Compare the brightness of the lamp when both switches are open as in (a) and when only switch Si is closed. Give a quantitative explanation. Compare the brightness of the lamp when both switches are open as in (a) and when both switches S_1 and S_2 are closed. Give a quantitative explanation. For R_2 = 4 ohm, if switch Si is opened but switch S_2 is closed, what is ammeter reading? What is voltmeter reading?

Explanation / Answer

part a:

let resistance of lamp be R ohms.

as R1 and R are in series, current through R=current through R1=reading of ammeter=0.6 A

then R=voltage across R/current through R

=2.4/0.6=4 ohms

as R1 and R in series,

total voltage=voltage across R1+voltage across R

==>voltage across R1=6-2.4=3.6 volts

then R=voltage across R/current through R=3.6/0.6=6 ohms

part b:

brightness is directly proportional to power consumed by the bulb.

as power=current^2*resistance

higher the current through the bulb, higher is the brightness.

when both switches are open, current through lamp is 0.6 A

when only S1 is closed,R1 is shorted.

net resistance in the circuit=R=4 ohms

current=voltage/resistance=6/4=1.5 A

so brightness when both switches are open/ brightness when only S1 is closed

=0.6^2/1.5^2

=0.16

part c:

when S1 and S2 are closed, R1 is shorted.

R2 is connected in parallel with R.

so resistance becomes R*R2/(R+R2) which is less than R

hence current increases and brightness increases.


part d:

when S1 is opened and S2 is closed,

R2 and R are in parallel.

equivalent resistance=R2*R/(R2+R)=4*4/(4+4)=2 ohms

this is in series with R1.

so net resistance in the circuit=2+6=8 ohms

current =6/8=0.75 A

voltage across R=voltage aceoss 2 ohms=2*0.75=1.5 volts

so ammeter reading=0.75 A

voltmeter reading=1.5 volts

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote