At highway speeds, a particular automobile is capable of an acceleration of abou
ID: 1530229 • Letter: A
Question
At highway speeds, a particular automobile is capable of an acceleration of about 1.4 m/s2 .
Part A
At this rate, how long does it take to accelerate from 60 km/h to 130 km/h?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
At highway speeds, a particular automobile is capable of an acceleration of about 1.4 m/s2 .
Part A
At this rate, how long does it take to accelerate from 60 km/h to 130 km/h?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
Vf = final speed = 130 km/h = 36.11 m/s
Vo = initial speed = 60 km/h = 16.67 m/s
a = acceleration = 1.4
t = time taken
using the equation
Vf = Vo + at
36.11 = 16.67 + 1.4 t
t = 13.886 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.