Two forces F_1 and F_2 act on a 1.60-kg object. F_1 = 35.0 N and F_2 = 16.0 N. F
ID: 1530192 • Letter: T
Question
Two forces F_1 and F_2 act on a 1.60-kg object. F_1 = 35.0 N and F_2 = 16.0 N. Find the acceleration of the object for the configuration of forces shown in Figure (a), Find the acceleration of the object for the configuration of forces shown in Figure (b). magnitude You find the magnitude of a force in the same manner you find the magnitude of any other vector: first resolve each vector into components, m/s^2 You can determine the angle from the components of the net force, or from the components of the acceleration, (counterclockwise from F_1)Explanation / Answer
b) Fx = F1 + F2*cos(theta)
= 35 + 16*cos(60)
= 43 N
Fy = F2*sin(60)
= 16*sin(60)
= 13.86 N
|F| = sqrt(Fx^2 + Fy^2)
= sqrt(43^2 + 13.86^2)
= 45.2 N
|a| = |F|/m
= 45.2/1.6
= 28.2 m/s^2 <<<<<<<<-----------Answer
direction : theta = tan^-1(Fy/Fx)
= tan^-1(13.86/43)
= 17.9 degrees with From F1 <<<<<<<<-----------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.