To start an avalanche on a mountain slope, an artillery shell is fired with an i
ID: 1529917 • Letter: T
Question
To start an avalanche on a mountain slope, an artillery shell is fired with an initial velocity of 290 m/s at 47.0° above the horizontal. It explodes on the mountainside 37.0 s after firing. What are the x and y coordinates of the shell where it explodes, relative to its firing point?
x = m
y = m
To start an avalanche on a mountain slope, an artillery shell is fired with an initial velocity of 310 m/s at 45.0° above the horizontal. It explodes on the mountainside 36.0 s after firing. What are the x and y coordinates of the shell where it explodes, relative to its firing point?
x = m
y = m
Explanation / Answer
v = 290 m/s ; theta = 47 ; t = 37 s
Let T be the time to reach the max height,
T = Vo sin(theta)/g
T = 290 x sin47/9.81 = 21.62 s
the shell travelled for the time, t' = T - t ; while going down
t' = 37 - 21.62 = 15.38 s
We know that, maximum height reached is given by:
H = Vo^2 x sin(2theta)/2g
H = 290^2 x sin(2x47)/2 x 9.81 = 4276 m
The vertical distance from the ground, while it travelled t' = 15.38 s
S = ut + 1/2 a t^2
S = 4276 - 0.5 x 9.81 x 15.38^2 = 3115.75 m
after 37 sec
D = 290 x cos47 x 37 = 7317.84 m
Hence, x = 7317.84 m and y = 3115.75 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.