The speed of sound in an ideal gas is given by the relationship v = R T M , wher
ID: 1529877 • Letter: T
Question
The speed of sound in an ideal gas is given by the relationship v=RTM, where R - the universal gas constant = 8.314 J/molK; T - the absolute temperature; M - the molar mass of the gas in kg/mol; and is a characteristic of the specific gas. For air, = 1.4.
Part A
Calculate how much faster sound travels in summer than in winter. Assume that air is 20% oxygen and 80% nitrogen. For summer, assume a temperature Tsummer = 303 K and a winter temperature Twinter = 283 K.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
vsummer-vwinter =Explanation / Answer
v_sound = sqrt(gamma*R*T/M)
M is the molar mass of the air = 29*10^-3 kg/mol
R is the universal gas constant = 8.314 J/mol K
T = 303 K
gamma = 1.4
vsummer = sqrt(1.4*8.314*303/(29*10^-3)) = 348.73 m/sec
vwinter = sqrt(1.4*8.314*283/(29*10^-3)) = 337.02 m/sec
required value is
vsummer - vwinter = 348.73-337.02 = 11.71 m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.