Determine the average magnitude of the E^rightarrow field across a body cell mem
ID: 1529390 • Letter: D
Question
Determine the average magnitude of the E^rightarrow field across a body cell membrane. A 0.10-V potential difference exists from one side to the other and the membrane is 7.1 times 10^-9 m thick. Assume that the dielectric constant is 1.0 (it is actually somewhat larger). Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Determine the magnitude of the electrical force on a sodium ion (charge +e) in the membrane. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
electric field = voltage difference / thinkness
E = 0.1/(7.1*10^(-9)) = 14.08*10^6 V/m
F = q*E
F = 1.6*10^(-19)*14.08*10^6 = 2.25*10^(-12) N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.