You have just landed on Planet X. You take out a ball of mass 100 g , release it
ID: 1529099 • Letter: Y
Question
You have just landed on Planet X. You take out a ball of mass 100 g , release it from rest from a height of 15.5 mand measure that it takes a time of 2.40 s to reach the ground. You can ignore any force on the ball from the atmosphere of the planet.
Part A
How much does the ball weigh on the surface of Planet X?
You have just landed on Planet X. You take out a ball of mass 100 g , release it from rest from a height of 15.5 mand measure that it takes a time of 2.40 s to reach the ground. You can ignore any force on the ball from the atmosphere of the planet.
Part A
How much does the ball weigh on the surface of Planet X?
W = NExplanation / Answer
Given Mass=100g
Free fall time t= 2.40sec
height h= 15.5 m
so we need to find weight of the ball W= mg
here we dont know g value so we can obtain it by kinematics,
s = ut+1/2gt^2 ;
s dispalcement as height, u=0 initial velocity
15.5 = 1/2* g* (2.4)^2=> g=31/(5.76) = 5.381
so w = 0.1Kg * 5.381 = 0.538N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.