Two plates, each of area 2.50 times 10^-4 m^2, are used to construct a parallel-
ID: 1528818 • Letter: T
Question
Two plates, each of area 2.50 times 10^-4 m^2, are used to construct a parallel-plate capacitor with capacitance 1.00 pF Find the necessary separation distance. If the positive plate is to hold a charge of 5.10 times 10^-12 c, find the charge density. Find the electric field between the plates. What factors determine the electric field strength inside a charged capacitor? what voltage battery should be attached to the plate to obtain the preceding results? What factors determine the potential difference across a capacitor?Explanation / Answer
Here,
a) let the seperation is d
as capacitance = epsilon * Area/d
1 *10^-12 = 2.50 *10^-4 * 2.5 *10^-4/d
d = 0.00221 m
b)
for the charge density
charge density = charge/area
charge density = 5.1 *10^-12/(2.50 *10^-4)
charge density = 2.04 *10^-8 C/m^2
c)
electric field between the plates = charge density/epsilon
electric field between the plates = 2.04 *10^-8/(8.854 *10^-12)
electric field between the plates = 2304 N/C
d)
voltage across the plates = electric field * d
voltage across the plates = 2304 * 0.002212
voltage across the plates = 5.1 V
the voltage across the plates is 5.1 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.