How much potential energy is possessed by 10.000 kg of water (about 10 m3 or 260
ID: 1528668 • Letter: H
Question
How much potential energy is possessed by 10.000 kg of water (about 10 m3 or 2600 gal) behind a dam if the distance the water will fall before it hits the blades of a turbine is 20 meters? Express your answer in Joules (3 significant figures) If it takes 2 seconds to raise an 8-kg block a vertical height of 1 meters, what is the power output? Express your answer in Watts. (3 significant figures) An electric heater has a power rating of 1500 Watts (1.5 kW). If the heater is run for 6 hours and electricity costs $0.12/kWh, how much will it cost to run the heater for this time interval?Explanation / Answer
7)let intial velocity is u.
h=u*t-g*t2/2
1=u-4.9
u=5.9 m/s
power= mg*u=5.9*8*9.8=462.56 watt
8)
COST=$0.12*1.5*6
=$1.08
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.