What are the strength and direction of the electric field at the position indica
ID: 1528293 • Letter: W
Question
What are the strength and direction of the electric field at the position indicated by the dot in the figure(Figure 1) ?
Figure 1 T of 1 2.0 cm 5.0 nC 10 nC 4.0 cm 5.0 nC Part A Give your answer in component form. (Assume that z axis is horisontal and points to the righ and y-axis points upward.) Express your answer in terms of the unit vectors i and j. Express your answer using two significant figures. N/C My Answers Give Up Submit Part B Give your answer as a magnitude and angle measured cw from the positive z-axis. Express your answer using two significant figures. N/C Part C Express your answer using two significant figures. CW from the +a-axisExplanation / Answer
A)Electric field = -(9*10^9*10*10^-9/0.04^2)i-(9*10^9*5*10^-9/0.02^2)j
-(9*10^9*10*10^-9*2/0.002*sqrt(5))i+(9*10^9*10*10^-9/0.002*sqrt(5))j
= -56250i-112500j-40249.2236i+20124.6118j = -96499.2236i-92375.3882j
B) Magnitude = 133586.3485 N/C
C) Direction = 90+Tan-1(96499.2236/92375.3882)
= 136.2508 Degrees measured from +ve x-axis.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.