How would you solve this problem with and without the small angle approximation?
ID: 1527754 • Letter: H
Question
How would you solve this problem with and without the small angle approximation? I would like to compare my answers with someone else's. I can't figure out how to solve the problem without the small approximation. Any help is much appreciated.
17. A lab technician uses laser light with a wavelength of 670 nm to test a diffraction grating. When the grating is 40.0 cm from the screen, the first-order maxima appear 6.00 cm from the center of the pattern. How many lines per millimeter does this grating haveExplanation / Answer
here,
wavelength, w = 670 nm = 9.70*10^-7 m
distance to screen, D = 40 cm = 0.4 m
screen width, Y = 6 cm = 0.06 m
order of diffraction, m = 1
from diffraction experiment:
Y = m*w*D/d
slit width, d = m*w*D/Y
slit width, d = 1 * 9.70*10^-7 * 0.4/0.06
slit width, d = 6.467*10^-6 m
slit width, d = 4.467*10^-3 mm
lines per mm, n = 1/d
lines per mm, n = 1/(4.467*10^-3)
lines per mm, n = 223.864 or 224 /mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.