The ceiling of a single-family dwelling in a cold climate should have an R-value
ID: 1527628 • Letter: T
Question
The ceiling of a single-family dwelling in a cold climate should have an R-value of 33 ft^2 middot F degree middot h/Btu. To give such insulation, how thick would a layer of (a) polyurethane foam and (b) silver have to be? The thermal conductivity of polyurethane foam is 0.024 W/m middot K, and thermal conductivity of silver is 428 W/m middot K. (a) Number Units (b) Number Units By accessing this Question Assistance, you will learn while you earn points based on the Point Potential policy set by your instructor.Explanation / Answer
1 ft^2.F.h/Btu=0.1761 m^2.K/W
so R=33 *0.1761 m^2.K/W=5.8113 m^2.K/W
as R=L/k
where L=thick ness, k=thermal conductivity
part a:
for polyurethene foam:
L=R*k=5.8113*0.024=0.1395 m=13.95 cm
part b:
silver:
L=R*k=5.8113*428=2487.2364 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.