Someone please solve. A laser beam has a velocity in vacuum of c = 3 × 108 m/s.
ID: 1527146 • Letter: S
Question
Someone please solve.
A laser beam has a velocity in vacuum of c = 3 × 108 m/s. A student runs an experiment in which a liquid is placed in a tank of length L = 14.9 m. The time it takes for the beam to make it across the tank is timed to be t = 43 ns.
(6%) Problem 9: A laser beam has a velocity in vacuum of c 3 10 m/s. A student runs an experiment in which a liquid is placed in a tank of length L 14.9 m. The time it takes for the beam to make it across the tank is timed to be t 43 ns. Randomized Variables L 14.9 m. t 43 ns. A 50% Part (a) Write an expression for the liquids index of refraction, n Grade S Deducti Potentia a 7 8 9 HOME Submiss Attempt 4 5 6 S% per 1 2 3 detailed Submit give up! Feedback: 2% deduction per feedback. Hints: 2% deduction per hint. Hints remaining: 2 A 50% Part (b) Numerically, what is this indexExplanation / Answer
a) Expression for the liquids index of refraction is
n = c / v
b) Given Data
c = 3 × 108 m/s.
L = 14.9 m.
t = 43 ns = 43*10^-9 s
v = L/t
= 14.9 m / 43*10^-9 s
= 3.46*10^8 m/s
Therefore
Index n = c/v
= (3*10^8) / 3.46*10^8
= 0.866
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.