Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An object of mass 1.34 kg rests at the bottom od a long inclined plane with an a

ID: 1527105 • Letter: A

Question

An object of mass 1.34 kg rests at the bottom od a long inclined plane with an angle of 17.0 degrees. An external force of 23.0N is applied to the object (parallel to the inclined plane) to propel it up the inclined plane. This force is applied for 1.20 seconds and then removed.

a. Find the magnitude force acting on the object just before the external force is removed.

b. Find the speed of the object when the external force is removed.

c. How high up the inclined plane does the object rise?

d. Find the total time that elapses before the object returns to the bottom of the inclined plane.

Please draw diagrams and explain fully to be rated.

Explanation / Answer

a) net force on mass = 23 - 1.34 (9.8) sin17 = 19.16 N

b) accleration of mass = 19.16 / 1.34 = 14.3 m/s^2 apprx

v = 0 + 14.3 ( 1.20) = 17.158 m/s apprx

c) let's find the time tll which the object will rise after removal of force,

retardation = gsin 17 = 2.86 m/s^2

using the kinematic equation, s( displacement) = u^2/ 2a = 17.158 ^2 / ( 2 x 2.86 ) = 51.46 m apprx

displacement covered when object was under the application of force,

17.158 ^2/ ( 2x 14.3 ) = 10.29 m apprx

total displacement = 61.753 m

d) total time = ( 17.158 / 14.3) + ( 17.158/ 2.86) = 8 sec apprx

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote