Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

6-3,4 Crash Due in 2 hours, 26 minutes Test A set of crash tests consists of run

ID: 1526318 • Letter: 6

Question

6-3,4 Crash Due in 2 hours, 26 minutes Test A set of crash tests consists of running a test car moving at a speed of 10.8 m/s (23.8 m/h) into a solid wall. Strapped securely in an advanced seat belt system, a 55.0 kg (121.0 lbs) dummy is found to move a distance of 0.660 m from the moment the car touches the wall to the time the car is stopped. Calculate the size of the average force which acts on the dummy during that time. 4.860 x 10 N You are correct. Previous Your receipt no. is 157- Tries 6125 (2 Using the direction of motion as positive direction, calculate the average acceleration of the dummy during that time (in g's) use 1g 9.8 m/s2).

Explanation / Answer

Initial Velocity, u = 10.8 m/s
Final Velocity, v = 0
Distance moved by car, s = 0.66 m

So using Motion equation,
v^2 = u^2 + 2*a*s
0 = 10.8^2 - 2*a*0.660
a = 88.36 m/s^2
Average acceleration of the dummy, a = 88.36 m/s^2

m = 55.0 kg
We know,
Force, F = m * a
F = 55.0 * 88.36 N
F = 4.860 * 10^3 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote