Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

History Bookmarks People Window Help secure httpselsession 74901125 ollege Physi

ID: 1526091 • Letter: H

Question

History Bookmarks People Window Help secure httpselsession 74901125 ollege Physics I previousl of 13 Problem 2.84 Part A r the camera is 47 m above the ground when it is dropped, how much time does it take for the camera at a rate of 1.8 m/s A hot-air balloon is descending to reachthe ground? when a passenger drops a camera. using two significant figures Express your answer 29 MaAnswers Give Up Part B dropped, what is its velocity just before it lands? Let is 47 m above the ground when is upward be the positive direction for his probem. using two significant figures. Express your answer 27 Incorrect Try Again Continue

Explanation / Answer

u = -1.8 m/s, s = 47 m

from kinematic equation

s = ut + 0.5 at^2

-47 = -1.8*t -0.5*9.8*t^2

t = 2.9 s

from kinematic equation

v = u +at

v = 1.8+9.8*2.9

v = 30 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote