A spherical conductor has a radius of 14.0 cm and a charge of 34.0 mu C. Calcula
ID: 1525924 • Letter: A
Question
A spherical conductor has a radius of 14.0 cm and a charge of 34.0 mu C. Calculate the electric field and the electric potential at the following distances from the center. r = 8.0 cm r = 40.0 cm r = 14.0 cm An air-filled capacitor consists of two parallel plates, each with an area of 7.60 cm^2 separated by a distance of 1.70 mm. A 25.0-V potential difference is applied to these plates. Calculate the electric field between the plates. kV/m Calculate the surface charge density. nc/m^2 Calculate the capacitance. pF Calculate the charge on each plate. pCExplanation / Answer
a )
given
R = 14 cm = 0.14 m
34 u C = q
r = 8 cm = 0.08 m
at the testing point the electric field is zero
the electric potential V = K q / r
V = 9 X 109 X 34 X 10-6 / 0.08
V = 3825000 volts
b )
r = 40 cm = 0.4 m
the field E = K q / r2
E = 9 X 109 X 34 X 10-6 /0.082
E = 85000000 N/C
the potential V = K q / r
V = 9 X 109 X 34 X 10-6 / 0.4
V = 765000 volts
c )
r = 14 cm = 0.14 m
the potential V = K q / r
V = 9 X 109 X 34 X 10-6 / 0.14
V = 2185714.286 volts
-----------------------------------------------------------------------------
a )
using equation V = E d
V = 25 volts
25 = E X 0.0017
E = 14705.88 V/m
E = 14.705 k V/m
b )
V = surface charge density
25 = surface charge density X 0.0017 / 8.85 X 10-12
surface charge density = 130.14 nC/m2
c )
C = 8.85 X 10-12 X 7.6 X 10-4 / 0.0017
C = 3.95 X 10-12 F
C = 3.95 pF
d )
using equation
Q = C X V
Q = 3.95 X 10-12 X 25
Q = 9.89 X 10-11 C
Q = 98.9 pC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.