A copper block is removed from a 310 C oven and dropped into 1.10 kg of water at
ID: 1525707 • Letter: A
Question
A copper block is removed from a 310 C oven and dropped into 1.10 kg of water at 27.0 C. The water quickly reaches 36.0 C and then remains at that temperature.
A copper block is removed from a 310 oCoven and dropped into 1.10 kg of water at 27.0 OC. The water quickly reaches 36.0 oCand then remains at that temperature What is the mass of the copper block? The specific heats of copper and water are 385 J/(kg.K) and 4190 J/(kg.K) respectively Express your answer to three significant figures and include the appropriate unitsExplanation / Answer
Heat (energy ) lost by Copper,
Q = m C deltaT
Q = (m ) (385) ( 310 - 36)
Q = 105490 m
Heat absorbed by water,
Q = 1.10 x 4190 x (36 - 27)
Q = 41481 J
Applying energy conservation (Assuming no heat loss)
105490 m = 41481
m = 0.393 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.