A remote-controlled car is moving in a vacant parking lot. The velocity of the c
ID: 1525428 • Letter: A
Question
A remote-controlled car is moving in a vacant parking lot. The velocity of the car as a function of time is given by =[5.00m/s(0.0180m/s3)t2]i^ + [2.00m/s+(0.550m/s2)t]j^.
1.) What is the magnitude of the velocity of the car at t = 7.78 s ?
2.) What is the direction (in degrees counterclockwise from +x-axis) of the velocity of the car at t = 7.78 s ?
3.) What is the magnitude of the acceleration of the car at t = 7.78 s ?
4.) What is the direction (in degrees counterclockwise from +x-axis) of the acceleration of the car at t = 7.78 s ?
Explanation / Answer
here,
u = ( 5 - 0.018 t^2 ) i + ( 2 + 0.55 t ) j ...(1)
1)
at t = 7.78 s
u = ( 5 - 0.018 7.78^2 ) i + ( 2 + 0.55 * 7.78 ) j
u = (3.91 i + 6.279 j) m/s
magnitude , |u| = sqrt(3.91^2 + 6.279^2) = 7.4 m/s
2)
theta = arctan(6.279 /3.91) = 58.1 degree
the direction is 58.1 degree counterclockwise from +x axis
3)
differentiating the equation (1) for a
a = ( - 0.036 t ) i + (0.55) j
at t = 7.78 s
a = ( - 0.28 ) i + (0.55) j m/s^2
|a| = sqrt(0.28^2 + 0.55^2) = 0.62 m/s^2
4)
theta' = arctan(0.55/0.28) = 116.98 degree counterclockwise from +x axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.