Two on the Axis Figure 21-29 shows two particles, each of charge +2e, that are f
ID: 1525272 • Letter: T
Question
Two on the Axis Figure 21-29 shows two particles, each of charge +2e, that are fixed on a y axis, each at a distance d = 17 cm from the x axis. A third particle, of charge +4e, is moved slowly along the x axis, from x = 0 to x = +5.0 m. At what values of x will the magnitude of the electrostatic force on the third particle from the other two particles be (a) minimum and (b) maximum? What are (c) the minimum magnitude and (d) the maximum magnitude? Three Positive Charges In Fig 21-3la. three positively charged particles are fixed on an x axis. Particles B and C arc so close to each other that they can be considered to be at the same distance from particle A. The net force on particle A due to particles B and C is 2.014 times 10^-23 N in the negative direction of the x axis. In Fig. 21-31 b, particle B has been moved to the opposite side of A but is still at the same distance from it The net force on A is now 2.877 times 10^24 N in the negative direction of the x axis. What is the ratio of the charge of particle C to that of particle B?Explanation / Answer
a.)the force will be minimum at x = 0 as both the force will cancel each other and net force on third charge become zero.
b.)at x = 5 force will be maximum as the vertical forces will cancel out each other but the horizontal force will add up
c.) zero
d.) 2 F Cos(theta) = F
Theta = arctan(17/2*5) = 59.53
2*[Kq1q2/r^2 ]*Cos59.53 = F
F = 2*[9*10^9*2*4*1.6*1.6*10^-38/9.86]* Cos59.53
F = 1.18*10^10^-28 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.