Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

There is considerable excitement about the possibility of building a particle ac

ID: 1524112 • Letter: T

Question

There is considerable excitement about the possibility of building a particle accelerator the side of a table top These devices the electric held in a plasma wave to accelerate the particles. They claim an electric field of 1.0 times 10^11 N/C. How long would it take this field to accelerate an electron (mass = 9.11 times 10^-31 kg and charge = 1.6 times 10^-19 C) to the speed of light (nu = 3.0 times 10^8 m) Assume constant acceleration and neglect relativity. For those of you who have forgotten absolutely everything from PHYS 111, for constant acceleration v = at. (a) 1.3 times 10^-2 s (b) 3.2 times 10^1 s (c) 6.5 times 10^4 s (d) 1.7 times 10^-14 s (e) 9.1 times 10^-7 s The temperature of ocean water and the velocity of the water flow change with the position in the ocean. Which of the following quantities are a vector field? (a) water temperature (B) water velocity (c) neither water velocity nor temperature (d) both water velocity and temperature

Explanation / Answer

Here,

electric field , E = 1.0 *10^11 N/C

let the time taken is t

Using second equation of motion

9.11 *10^-31 * (3 *10^8) = 1 *10^11 * 1.602 *10^-19 * t

solving for t

t = 1.7 *10^-14 s

the time taken is d) 1.7 *10^-14 s

-------------------------------------------

3.3

for the vector ,

temperature is a scalar

b) water velocity is a vector

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote